Slovakia Present past / Slovensko Prítomná minulosť 2018 - Tomas Hulik

Slovakia Present past / Slovensko Prítomná minulosť 2018

Slovensko je nádherná krajina. Obdarená úžasnou rozmanitosťou lesov, hôr, riek, lúk, pasienkov, jazier, vysokohorských plies, ale aj drevených kostolov, hradov a kaštieľov, ktoré si dokázali zachovať svoju jedinečnosť až do dnešných dní. Cez naše územie sa prevalili dejiny, ktoré tu zanechali svoje nezmazateľné stopy.


Premiéra: 29.12. 2019 Dvojka


Rozhovor s autormi:

Filmári: Cudzie nechceme - svoje si nedáme. Týmto heslom sme sa vzdali svojich veľkých dejín


Námet, scenár Tomáš Hulík, Pavol Juračka

Dramaturgia Robert Valovič

Odborná spolupráca Historický ústav SAV – Oddelenie stredovekých dejín

Komentár čítal Michal Ďuriš

Hudba Peter Machajdík

Nahrávka hudby Elina Mustonen

Hlavná kamera Tomáš Hulík

Kamera Eduard Genserek, Richard Žolko

Časozberné zábery Tomáš Hulík, Vladimír Šifra, Pavol Láštic

Technologická podpora Peter Forgáč

Letecké zábery Stefan Urban, Jozef Ruskovič, Martin Frič, Matej Longauer

3D vizualizácia a animácie Ladislav Dedík, Rasťo Janko, Štefan Gura

Zvuk Peter „Zvonec“ Monček

Strih, farebné korekcie Robert Baxa

Grafika Stano Jendek

Vedúca výrobného štábu za RTVS Tatiana Javorková

Produkcia ARTpoint, Tomáš Hulík

Manažér výroby za RTVS Tibor Horváth

Réžia Tomáš Hulík, Pavol Juračka

Spolupráca a špeciálne poďakovanie

Towercom a.s. Zsolt Nagy, Juraj Bezúch, Robert Páleník, Milan Mališ, Gabriel Nemčík, Michal Hrabovský Spolupráca

Studio 727 - Ladislav Dedík, Ondrej Dedík

AVI Studio - Miroslav Janura, Daniela Zipajová

Ministerstvo kultúry SR - Zuzana Ondrejková

Pamiatkový úrad SR - Katarína Kosová

Historický ústav SAV - Slavomír Michálek

Slovenské národné múzeum - Branislav Panis, Gabriela Podušelová


Poďakovanie

Rímskokatolícka cirkev:

Biskupstvo Nitra,

Biskupstvo Spišské Podhradie – Jozef Anderák,

Arcibiskupstvo Košice – Ján Urban,

Biskupstvo Rožňava,

Trnavská arcidiecéza

Farnosť: Ladice - Lukáš Ložek,

Hronský Beňadik - Miloš Pálenkáš,

Sv. Alžbety – František Šándor,

Spišský Štvrtok – Robert Gajderus, brat Ondrej,

Levoča – František Dlugoš,

Stará Halič,

Svätý Jur – Pavol Póša,

Trenčín – Peter Franek,

Nové Mesto nad Váhom – Lukáš Blažo


Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku,

cirkevný zbor:

Kraskovo - Pavel Ilčík,

Rimavské Brezovo – Janka Miháliková, Milan Cikray,

Štítnik – Jana Ilčisková, Matúš Molnár,

Koceľovce – Emília Velebírová,

Leštiny – Jana Velebírová,

Kežmarok – Roman Porubän


Rád premonštrátov – opátstvo Jasov – Ambróz Martin Štrbák O.Praem., Jozef Vaško


Židovská náboženská obec 

Prešov - Margita Eckhausová,

Trenčín,

Bratislava


Slovenské národné múzeum 

Múzeum slovenskej dediny Martin,

Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry Svidník,

Slovenské národné múzeum – Múzeum Červený Kameň,

Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum,

Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar,

Slovenské národné múzeum – Synagóga v Prešove


Liptovské múzeum Ružomberok – Martin Krupa,

Liptovské múzeum – Gotický kostol Všetkých svätých Ludrová - Kút - Tomáš Pastucha,

Liptovské múzeum - Múzeum liptovskej dediny Pribylina

Múzeum Červený Kláštor – Milan Gacík,

Múzeum oravskej dediny Zuberec, Kysucké múzeum – Skanzen Vychylovka,

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica,

Múzeum histórie obce Divín – Zichyho kaštieľ,

Tekovské múzeum v Leviciach – Skalné obydlia Brhlovce,

Šarišské múzeum Bardejov – Múzeum ľudovej architektúry Bardejovské kúpele,

Múzeum mesta Bratislavy, Peter Hyross

Mestský úrad Levoča – Lucia Babejová, Martin Drahomirecký,

Slovenská národná knižnica – kaštieľ Diviaky,

Kaštieľ Bošany,

Theresia Chateau,

Bernolákovo,

Slovenský štastický úrad – kaštieľ Klátova Nová Ves,

Kaštieľ Petrovany – Martin Kožuch,

Chateau Appony – Peter Novák, Peter Králik,

Kúpele Trenčianske Teplice,

Kúpele Zelená žaba, Trenčianske Teplice, 

Lukus – správa lučeneckej synagógy Ivan Baršovský, Peter Hudák, Pavol Hudák,


Stano Jendek, Gabriel Lukáč, Jozef Marec, Slovensko - poľský dom Bardejov, Peter „Becko“ Ondrejovič, Jozef Pekarovič, Mária Pružinská, nautilus film - Jan Haft, Melanie Haft, Pavol Traubner, Vlado Michalko, Miroslav Janšto, Hotel Havrania - Romana Callova, Maroš Callo, Anna Kršáková, Vína z mlyna Doľany, Safari hotel Dudín - Pavol Beňuška, Martin Beňo, OZ Lišov Múzeum - Jakub Dvorský, Modrá chalúpka - Boris Keníž, Branislav Jobus, Ivan Havlík, Miloslav Whisky Láber, Chata na konci sveta, Mecchio Vercatto Kežmarok, Soňa Šuryová, Svetlana Kolesárová